Rybolov na Islandu

Rybolov na Islandu

Iceland Responsible FisheriesDůvodů, proč jsme se rozhodli dovážet ryby právě z Islandu, je celá řada.
V okolí Islandu se nacházejí jedny z nejbohatších rybích revírů na světě. Vody omývající břehy ostrova jsou velmi chladné, díky čemuž ryby obsahují mnohem méně parazitů než ryby žijící v jižnějších oblastech. Čisté a zdravé prostředí rybám výjimečně prospívá a ovlivňuje i kvalitu a chuť rybího masa.

Rybolov patří mezi hlavní ekonomická odvětví Islandu, ve kterém
se promítají nejen roky zkušeností a know how předávaného z generace
na generaci, ale i investice do technologického vývoje. Vývoz ryb a dalších mořských plodů tvoří v současné době 40% exportu země, přičemž nejžádanější ze všech druhů ryb je treska.

Ačkoliv je rybolov pro hospodářství země stěžejní, záleží Islanďanům
i na šetrném přístupu k přírodě a zachování přírodních zdrojů do budoucna,
aby v rybolovu mohly pokračovat další generace. Na všechny druhy ryb jsou proto stanoveny kvóty chránící přírodní druhy před přílišným úbytkem jedinců v důsledku výlovu, který by mohl dlouhodobě vést k jejich vyhynutí. 

Na Islandu dochází také k velkým technologickým inovacím v oblasti zpracování ryb. Jedním z hlavních cílů odpovědného rybaření, jehož principy se islandský průmysl řídí, je zpracování těla ryby tak, aby byly maximálně využity všechny její části. Takový typ zpracování respektuje odpovědnost k přírodě a zároveň maximalizuje ekonomický zisk.

Icelandic fish s.r.o. spolupracuje výlučně se společnostmi, jejichž rybáři vyjíždějí denně na moře a loví technikou longline, která užívá tradičního principu chycení ryby na návnadu. Žádná z našich ryb nepochází z trawlerů
s vlečnými sítěmi, které drancují oceány a ve kterých jsou ryby natěsnány na sebe po dobu několika dní. Výsledky nedávné zprávy výzkumné společnosti Nofema dokazují, že maso ryb chycených na longline je bělejší a má pevnější strukturu, což je dáno právě výlovem ve stejný den, který umožňuje okamžité zpracování ryb. Vedle barvy a textury byly v porovnání s rybami z trawlerů zaznamenány výrazné rozdíly také ve vůni a chuti.

Naše ryby

Treska obecná

Treska obecná

Žije v hejnech v chladnějších vodách a nejčastěji se vyskytuje nad pevninským šelfem v hloubce 30-80 metrů. Živí se měkkýši, korýši a malými rybami.

Více
Treska jednoskvrnná

Treska jednoskvrnná

Nejčastěji se vyskytuje v hloubce 40-130 metrů. Podobně jako další druhy tresek žije v hejnech a živí se jikrami, červy, měkkýši a někdy také malými rybami.

Více
Treska tmavá

Treska tmavá

Treska tmavá je dravá ryba živící se především korýši, sledi a malými rybami. Žije v hejnech a nejčastěji se vyskytuje u dna v hloubce okolo 200 metrů.

Více
Okouník mořský

Okouník mořský

Žije v hejnech a vyskytuje se v hloubkách okolo 100-1000 metrů v oblastech vzdálených od pobřeží. Živí se krevetami, korýši a jinými rybami.

Více
Mník mořský

Mník mořský

V dospělosti mník žije převážně v hloubkách okolo 100-200 metrů, ale vyskytuje se i hlouběji. Živí se korýši, sépiemi a jinými rybami.

Více
Mník modrý

Mník modrý

Žije v hloubkách okolo 100-200 metrů, někdy se však vyskytuje i v oblastech 600 metrů pod mořem. Živí se především rybami a malými mořskými živočichy.

Více
Mořský ďas

Mořský ďas

Vyskytuje se v hloubkách při mořském dně. Živí se rejnoky, úhoři a dalšími rybami, které k sobě láká díky světélkujícímu výběžku na přední části své hřbetní ploutve.

Více
Platýs červený

Platýs červený

Platýs červený se vyskytuje v oblastech, kde převažuje kamenitý povrch dna, v hloubkách do 200 metrů. Živí se různými druhy korýšů a měkkýšů.

Více
Platýs velký

Platýs velký

Platýs velký žije v chladných vodách při písčitém či bahnitém mořském dně v hloubkách okolo 50-150 metrů, kde se živí červy, korýši a malými rybami.

Více
Losos obecný

Losos obecný

Vyskytuje se v hloubkách do 200 metrů a živí se převážně korýši a menšími rybami.

Více
Vlkouš obecný

Vlkouš obecný

Vlkouš se živí především živočichy s tvrdou skořápkou, jejichž tělo drtí svými ostrými zuby. Vyskytuje se v hloubkách do 400 m.

Více
Mořský ježek zelený

Mořský ježek zelený

Vyskytuje se v přílivových oblastech, kde převažuje skalnatý povrch dna. Živí se mořskými řasami a malými mořskými živočichy.

Více

Kontakt

Malá ikona

Zajímá Vás něco o islandském rybolovu? Máte zájem o spolupráci s námi? Využijte kontaktní formulář a my se s vámi spojíme jakmile to bude možné.

Kolik je 5+2 slovy ?